Bilgi Keşfi
/ Knowledge Discovery >> Bilgi Keşfi >> bilim >> bilim Vs. Efsane >> duyular dışı algılamalar >>

Deja vu nedir

What nedir
Giriş deja vu dejavu

terimi dejavu ", kelimenin tam anlamıyla, Fransızca ve araçtır;?? Görmüştük. &Quot; Duygu yaşadım olanlar hiç de aşina olmamalı şeyle aşinalık duygusuyla olarak tanımlamaktadır. Örneğin, ilk kez İngiltere'ye seyahat, söyleyin. Bir katedral turne ve aniden daha önce çok noktada olmuştur sanki görünüyor. Ya da belki bazı güncel siyasi konuyu tartışırken, bir grup arkadaşıyla birlikte akşam yemeği ve siz zaten bu çok şey yaşadıysanız duygu -. Aynı arkadaşlar, aynı akşam, aynı konu


fenomen oldukça karmaşıktır ve dejavu olur neden olarak birçok farklı teoriler vardır. Deja deneyimler " İsviçreli bilim adamı Arthur Funkhouser birkaç " olduğunu göstermektedir; ve daha iyi fenomen incelemek için, deneyimleri arasında nüanslar dikkat edilmesi gerektiğini ileri sürmektedir. (; Zaten ziyaret " ") ve déjà VECU ikinci Yukarıda belirtilen örneklerde, Funkhouser déjà visite ilk insidansı anlatırsınız (" zaten deneyimli veya quot yoluyla &yaşadı).

Her ne kadar yüzde 70 olarak Nüfus raporlarının deja-vu çeşit deneyimli. Olaylar daha yüksek sayıda diğer yaş grubuna göre 15 ile 25 yaş kişilerde görülür.

Deja vu sıkıca Temporal lob epilepsi ile ilişkili olmuştur. Söylendiğine göre, déjà vu zamansal-lob nöbet hemen önce ortaya çıkabilir. Bu tür nöbet geçiren insanlar, gerçek nöbet aktivitesi sırasında veya konvülziyon arasındaki anlarda dejavu yaşayabilirsiniz.

dejavu ile tıbbi bir durum olmayan bireylerde meydana beri, olarak çok fazla spekülasyon var ve nasıl Bu yüzden, bu fenomen olur. Bazı psikiyatristler geçmiş bugünü hata beynin neden beyinde bir uyumsuzluğundan bunu atfetmek ise birkaç psikanalistler, basit fantezi ya da dilek yerine getirilmesine déjà vu bağlıyor. Birçok parapsikologların bir geçmiş yaşam deneyimi ile ilişkili olduğuna inanıyoruz. Açıkçası, yapılması gereken daha çok soruşturma var.