Bilgi Keşfi
Knowledge Discovery >> Bilgi Keşfi >> sağlık >> cinsel sağlık >> doğum kontrolü >> 

Doğum Control

 
Birth Kontrolü,

Doğum kontrolü ve doğum da aile planlaması olarak bilinen çocukların, anlayışı ve doğum bilinçli düzenlemeye bakın.

Genellikle makale Doğum Kontrolü Doğum Kontrolü
göz atın
doğum kontrolü ve gebeliği önleyici yöntemlerin kullanımı doğarlar ya da doğum onların zaman yaymak için çocuk sayısını sınırlamak için kullanılır.
Bazen doğum kontrolü (birkaç ay veya yıl zaman belirli bir süre için uygulanan

), ve bazen - anlayışı sona erdirmek için bir tıbbi veya başka bir nedenle olduğunda - bu doğurganlık sonuna kadar uygulanmaktadır. Çeşitli ve etkinliği değişen derecelerde Doğum kontrol stratejileri dünyada kullanılmaktadır.

herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan, her 100 doğurgan kadınlar 60-80 için hamile bir yıl boyunca sırasında Hangi ilişki düzenli oluşur.

Kızların yaşı 15-19, bu rakamın yaklaşık yüzde 90 olduğunu. Modern doğum kontrol hareketi, dünya aşırı nüfus konusundaki endişelerini yol açtı nüfus büyüme potansiyeli üzerinde Malthus'un yazılarında sonra, İngiltere'de başladı.

ABD'de doğum kontrolüne adanmış ilk kliniği 1916 yılında Margaret Sanger tarafından başlatılan . Sanger, bir hemşire, doğum kontrolü ilk ulusal ve uluslararası konferanslar organize ve doğum kontrol yasalarına için lobi için bir komite düzenledi.

Katolik Kilisesi doğum kontrol hareketinin önemli bir rakip olmuştur. Katolik Kilisesi cinsel ve sözde ritim yöntemi kullanılarak uzak durmayı kabul ederken kabul edilebilir doğum kontrol faaliyetleri gibi (bir kadının aylık döngüsünde en az doğurgan dönemlere cinsel sınırlandırılması), bu güçlü ve sesli diğer yöntemleri karşıdır.

doğum kontrolü kullanmayı tercih bireyler için, çeşitli yaklaşımlar mevcuttur. Seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır güvenliği (örneğin, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve HIV yanı sıra doğum kontrol kullanımının önlenmesi yan etkilerinden korunma), etkililik, kolaylık, maliyet, kişisel kabul ve ortak tutum.
p> doğum kontrolü tüm yöntemler kendi avantaj ve dezavantajları var. Oral kontraseptif hap (genellikle denir & quot; hap & quot;) dünyanın birçok yerinde yaygın olarak kullanılan tıbbi reçete doğum kontrol yöntemi haline gelmiştir

hap östrojen ve progestin eşdeğerdir iki sentetik hormonlar oluşur. Bir kadının adet döngüsü düzenleyen hipofiz hormonları.

salan yumurta bir kadının yumurtalık hap bloğunun çoğu formları. Uygun ve tutarlı bir şekilde aylık döngüsü

Page          [1] [2] [3] [4]